Cinsel Terapi

Cinsel Terapi, Cinsellik, bireyin en özel anlarından birisidir. Kuşkusuz bu özel an çiftler için huzur, güven, mutluluk, arzu ve tutku gibi birçok hislerin oluşmasıyla güzeldir. Ne yazık ki bir çok çift için ise kabus dolu anlardan ibarettir. Bunun bir çok sebebi vardır. Öncelikli olarak normal cinsel döngüyü bilmenin önemli olduğunu söylemeliyim.  Normal cinsel döngünün aksini cinsel işlev bozuklukları oluşturacaktır. Normal bir cinsel döngü, çiftin her hangi bir performans hedefi koymadan, karşısındakini tatmin etme zorlantısı içinde olmadan, rahatlamış ve gevşemiş halde sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, ruhu ve bedeni bir armağan gibi paylaşabilmektir.  Burada hedef yoktur. An vardır. Anın olduğu yerde ise orgazm vardır.  Çünkü anda kalmak geçmişe takılamamak ve geleceğin kaygısını yaşamamaktır. Anda kalamayan performans anksiyetesiyle beraber partnerini tatmin etme zorlantısı içine girip cinsel işlev bozukluğu yaşayabilmektedir.  Cinsel işlev bozuklukları zamanla çiftin bir birine karşı olan sabırlı davranışlar yerine, öfke ve kızgın hislerle dolmasına ve mutsuz çiftlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Cinsel Terapi

Sıklıkla karşılaşılan cinsel işlev bozuklukları arasında kadınlarda; vajinismus, ağrılı cinsel ilişki ( disparoni), cinsel isteksizlik ve uyarılma sorunu, orgazm olamama vardır. Erkekler de ise; erken boşalma, sertleşme sorunu (Empotans, İktidarsızlık, Erektil Disfonksiyon) , cinsel isteksizlik en sıklıkla cinsel terapistlere başvuru sebebidir. Tedavisi veya terapisinde çifte özel bir program çok önem taşınmaktadır.  Bunun içinde öncelikli olarak değerlendirme görüşmeleri yapılır. Bu değerlendirme görüşmelerinde çiftin bu sorununu yaşamasına neden olan sorunu başlatıcı nedenler, hazırlayıcı nedenler ve sorunun devam etmesini sürdürücü etkenler belirlenir.  İyi bir değerlendirme görüşmeleri sorunun analizi  ve çifte özel tedavi programı açısından son derece önemlidir.  Terapi görüşmelerin de ise, çiftlerin veya bireylerin kendilerini tanımalarını sağlamak, düşünce-duygu-davranış ve bedensel duyumların bağlarını keşfetmek, cinsel eğitim vermek, kaygı ve gerginlikleri azaltarak nefes kontrolü sağlamak, cinsel hurafelerini keşfetmek, aşk oyunları adı verilen ev ödevleri ile de hazzı yaşamaktır.

Cinsel terapinin başarısı için danışanların ve yaşam koşullarının hazır olması büyük önem taşımaktadır. Sonuç deneyimli bir cinsel terapistin rehberliğinde yüzde yüzdür.

Bu yazıyı paylaş