Evlilik Terapisi

Evlilik Terapisi

Türk filmleri genelde kavuşma ve mutlu sonla biter. Masallarda da aynı durum vardır. Sonsuza kadar mutlu yaşamışlar. Fakat geçek ise farklıdır. Asıl hikaye evlendikten sonra başlamaktadır. Çünkü birlikte olmak ve aynı evde yaşamak kolay bir süreç değildir. Huzursuzluklar başladıklarında ise çiftler sorumluluk almak yerine suçlamayı tercih ederler. Senin yüzünden cümlesini bir çok kez duymuşsunuzdur. Sorumluluk almak ise suçlamak yerine yaşananlarda bir miktar da olsa kendi payını kabul etmektir. Bu da mutlu evliliğin anahtarıdır diyebiliriz. Evlilik terapisinde sorumluluk almak büyük önem taşımaktadır.

Eşler, ilişkiyle ilgili yaralanmalarda genellikle, ya onları görmezden gelerek ya da üstünü örterek başa çıkmaya çalışırlar. Bu büyük bir hatadır. Acı, ancak onun altında yatan nedenleri keşfettiğimizde anlam kazanır ve tekrar aynı acıyı yaşamamamızı sağlar.  Evlilik terapisti bu süreçte danışanlara rehberlik eden kişidir. Evlilik terapisi evliliği kurtarma terapisi değildir. Evlilik terapisi, evlilikte nelerin iyi gitmediğinin keşfedildiği, eşler arasındaki çatışmaların çözüldüğü veya azaltıldığı, o güne kadar ertelenen konuların konuşulduğu, evlilik için ne yapılırsa devam  edeceklerinin  yada yola ayrı mı devam edileceğinin kararlarının  verildiği süreçtir.  Evlilik terapisinin süresi çatışmanın zorluk derecesine göre değişmekle beraber çiftin terapi için koyduğu hedeflere ulaşmanın sonunda terapi sonlandırılır.

Evlilik Terapisi

Evlilik terapisine en sık başvuru sebepleri arasında çocuklarla ilgili ortak karar verememe bunun üzerinden sürekli fikir ayrılıklarının çıkması ve çatışmaların alevlenmesi çok önemli bir konudur. Zira bir çok çift kendi kişisel sorunları ve partneriyle ile olan sorunları direkt konuşmak yerine farkında olmadan çocuklar üzerinden tartışmaktadırlar.  Öfkeyi kontrol edememe, kıskançlık, bağımlılık, güvensizlik, cinsel sorunlar, adatma, eşini başkalarıyla kıyaslama, birbirine olan saygının yitirilmesi, çiftler birbiriyle neredeyse hiç konuşmama gibi nedenler de evlilik terapisine başvurma sebepleri arasında  ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu yazıyı paylaş